Lista aktualności Lista aktualności

17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Nauka to nie tylko czytanie książek, ale także i doświadczenia!

Chcesz być czymś w życiu, to się ucz,
Abyś nie zginął w tłumie;
Nauka to potęgi klucz,
W tym moc, co więcej umie.


Ignacy Baliński

To prawda, że nauka otwiera przed nami wszelkie światy. Pozwala poznawać nowe, nieznane rzeczy. Doskonali nasze wrodzone umiejętności i pomaga w zdobyciu nowych, nieraz zaskakujących. Gdyby nie ona nie powstałoby wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz nie moglibyśmy odkrywać kolejnych. Gdyby nie nauka, to pewnie każdy z nas nie mógłby wykonać kolejnego kroku i rozwijać się. Lecz, aby się uczyć, nie wystarczy tylko czytać książki i zapamiętywać formułki, lecz przede wszystkim potrzebne jest poznanie, dotknięcie tego, czego chcemy się nauczyć. Innymi słowy – potrzeba zajęć praktycznych, praktyki. Dlatego też każdego roku we wrześniu w całej Polsce organizowane są Dni Nauki i Sztuki, które popularyzują naukę. Przedsięwzięcie to powstało z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a organizują je największe ośrodki akademickie.

W Olsztynie i w okolicach w dniach od 25 do 27 września Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wraz ze swoimi partnerami zorganizował 17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Zainteresowani mogli skorzystać z bardzo obszernego programu imprez towarzyszących temu niezwykle ambitnemu i śmiałemu wydarzeniu, którego celem jest propagowanie nauki i sztuki nie tylko wśród najmłodszych. Imprezy zostały podzielone na kilka kategorii:

  • zostań humanistą
  • uściślij umysł
  • odkryj przyrodę
  • zbadaj medycynę
  • spotkaj się z ekonomią
  • pokochaj sztukę
  • poznaj społeczeństwo

Odkryj przyrodę? Gdzie ją można najlepiej poznać jak nie w lesie? W końcu nieraz mówi się, że las tworzy całą przyrodę i jest ona ogólnodostępna. Dlatego też Nadleśnictwo Jedwabno postanowiło przyłączyć się do 17 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki poruszając bardzo ciekawy, a jednocześnie ostatnio modny temat: „Drewno – produkt naturalny i odnawialny”. Lecz jak tu pokazać najmłodszym, że drewno to bardzo cenny produkt? Przecież nie będziemy wyświetlać kolejnych nudnych prezentacji i jedynie o nim opowiadać. Potrzeba czegoś więcej, praktyki… Lecz leśnik nie z takimi wyzwaniami musi sobie raczyć. Potrafi wpaść na dość nieszablonowe pomysły!

W dniu 27 września w Izbie Edukacji Leśnej na uczestników 17 Dni Nauki i Sztuki czekały bardzo ciekawe zajęcia praktyczne. Nauka rozpoznawania gatunków drzew po liściach i przekrojach. Poznanie wewnętrznej budowy drewna wraz z określeniem jego wieku. Sprawdzenie twardości oraz elastyczności drewna – chyba najbardziej interesujące i przyciągające zadanie. Zapoznanie z różnorodnym zastosowaniem drewna wraz z zaprezentowaniem, że może ono posłużyć do wydobycia muzyki, czego przykładem był pokaz gry na didgeridoo – instrumencie dętym wynalezionym przez australijskich Aborygenów. Uczestnicy byli pod wrażeniem zadań, jakie przygotowali nasi utalentowani pracownicy: Zdzisław Sztejna, Paulina Dębowska, Elżbieta Miścierewicz-Otulakowska, Radosław Sobczyk oraz stażystka Katarzyna Skalska. Dzięki nim uczniowie z Zespołu Szkół w Jedwabnie mogli nauczyć się czegoś nowego, ale nie czytając o tym w książkach lecz poprzez praktykę. A taka właśnie jest idea Dni Nauki i Sztuki – pokazanie, że czasami trzeba wyjść poza ramy książek i zdobywać wiedzę w inny, niespotykany sposób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Wkomponuje się ono w ideę naszej edukacji leśnej, czyli przybliżeniu społeczeństwu w sposób dogodny zagadnień związanych z naszą codzienną pracą. Mamy nadzieję, że może w kimś zaszczepiliśmy naszą miłość do lasu czego efektem będzie kolejne pokolenie leśników? Któż to może wiedzieć – czas pokaże!