Lista aktualności Lista aktualności

Czy to już jesień? Czy to jeszcze lato?

Obserwując otaczającą nas przyrodę, można wyczuć w powietrzu przedwcześnie nadchodzącą jesień.

Wprawdzie mamy dopiero połowę wakacji, a do końca lata, zarówno astronomicznego i kalendarzowego, zostały jeszcze dwa miesiące, to przyroda czymś nas zaskoczyła. I nie mówimy tutaj tylko o młodych bocianach, które już uczą się latać. Albo o małych bocianich sejmikach widziane na polach. Nie mamy też na myśli zwiększonej migracji jeleni czy saren (i tutaj kierujemy do Was ogromną prośbę – zachowajcie ostrożność na drogach, bo potrafią one nagle wtargnąć na jezdnię, a takie spotkanie może być bardzo niebezpieczne). Przelatujące klucze żurawi też nas trochę niepokoją. Lecz jedna rzecz utwierdza nas w przekonaniu o zbliżającej się powoli jesieni...

Mianowicie żółte liście na drzewach. Co to znaczy? Czyżby jednak matka natura postanowiła wcześniej zakończyć nam lato i zbyt wcześnie przywitać nas jesienią? Przecież jeszcze tyle wakacyjnych planów przed nami? W końcu trzeba kiedyś odpocząć i skorzystać z uroku letniego lasu!

Niestety, mamy dla Was smutną wiadomość. Wiele wskazuje na to, że powoli kończy się nasze piękne polskie lato. A to wszystko przez tegoroczną pogodę, która była wyjątkowo skrajna i dynamiczna. Wiosną odnotowaliśmy wysokie temperatury i bardzo niskie opady. W niektórych rejonach kraju mówiono o suszy wiosennej. Potem pogoda trochę uspokoiła się, ale w maju, niespodziewanie, przyszły przymrozki. Następnie znów weszliśmy pod wpływy bardzo gorącego i suchego powietrza. Chyba każdy z nas pamięta jeszcze czerwcowe upały i dość szybkie kąpiele w ciepłych jeziorach, prawda? Początek wakacji też nie był zbyt optymistyczny – zimno i wilgotno. I te wahania pogody najbardziej odczuły rośliny i zwierzęta.

Stąd też wczesna obecność żółtych liści i szybszy ich opad. Rośliny są bardzo osłabione przez tegoroczną pogodę i zapowiada się, że nie będzie już poprawy. Zwierzęta też to odczuwają. Powoli byki tworzą stada z łaniami, być może rykowisko, czyli gody jeleni, zacznie się już w połowie sierpnia. Bociany, żurawie i inne ptaki myślą o odlocie do ciepłych krajów. W lasach kończą się przepyszne owoce runa leśnego – czym prędzej trzeba robić zapasy. Ale za to już teraz zaczynają pokazywać się grzyby.

Tak więc cieszmy się latem, bo nie wiadomo ile go nam jeszcze zostało. Ale każda pora roku ma swój urok i miło będzie przemieszczać się leśnymi alejkami ozdobionymi w pełną paletę kolorów.

Zapraszamy do odwiedzania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw!