Lista aktualności Lista aktualności

Dożynki Gminno - Parafialne w Jedwabnie

Po trudach pracy rolników przyszedł czas na Święto Zbiorów.

Cały rok ciężko pracujemy.
Spoglądamy bojaźliwie na niebo.
W obawie jaka czeka nas pogoda.
Deszcz, słońce, grad, wiatr.
Cały rok obawiamy się o nasze plony.
Więc wraz z końcem żniw
Świętujemy plony naszej pracy.
To nasz czas!
Czas dożynek!

Praca rolników nie należy do najprostszej. Przez cały rok, bez względu na pogodę, muszą dbać o swoje gospodarstwo, aby uzyskać jak najobfitsze plony. Lecz przychodzi taki moment, pod koniec żniw, gdy wszyscy zapominają o swych troskach i zaczynają się radować. To czas dożynek! Wtedy też rolnicy dziękują za tegoroczne plony i proszą o obfitość na kolejny sezon. Obrzędy dziękczynne za trudy całorocznych prac polowych tradycyjnie odbywają się we wszystkich zakątkach kraju, choć przybierają one regionalne odmiany. Rolnicy znoszą pięknie przystrojone dary dziękczynne, wyciągają swe paradne stroje, a miejscowa ludność uczestniczy w tej podniosłej uroczystości i razem świętują!

Także w Gminie Jedwabno nadszedł czas na dożynkowe obchody. Pomimo trudów tegorocznej pracy i niesprzyjających warunków pogodowych, zbiory okazały się dość dobre i można było zapomnieć o wszelkich niepokojach. W gminnych dożynkach na pierwszym miejscu są rolnicy, ale w świętowaniu biorą także udział regionalne organizacje i wspólnoty społeczne, które nieraz wspierają gospodarzy w ich ciężkiej pracy. W końcu gdyby nie oni, to z czego mielibyśmy chleb na śniadanie? Dzięki komu możemy zajadać się smacznymi owocami i warzywami, które są tak niezbędne w naszej codziennej diecie? Zasługują oni na naszą pomoc, a przede wszystkim szacunek. Za uświetnienie przebiegu dożynek odpowiadały zespoły folklorystyczne, które nie tylko zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, ale także i bogato zdobione stroje regionalne.

W tegorocznych dożynkach udział wzięli także leśnicy z Nadleśnictwa Jedwabno. Uświetnili oni dożynki swoją obecnością w postaci stoiska edukacyjnego, na którym można było poznać otaczającą nas przyrodę i porozmawiać z miejscowymi leśnikami. Wszakże oni najlepiej wiedzą co szumi w lesie i jak wygląda ich praca. Chętnych do odwiedzenia stoiska nie brakowało i nasi koledzy i koleżanki mieli ręce pełne roboty.

Nadleśnictwo Jedwabno chciałoby serdecznie podziękować za zaproszenie udziału w gminnych dożynkach, a rolnikom życzyć przede wszystkim zdrowia i pomyślności, aby przyszły rok był bardziej obfity niż tegoroczny. I oby pogoda więcej nas nie zaskakiwała!