Lista aktualności Lista aktualności

I my #posprzątaliśMY

W dniu 20 września 2019 r. odbyła się ogólnopolska akcja promocyjna #sprzątaMY pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W tym dniu w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie, którzy przedstawili kwestię śmieci w polskich lasach.

Niestety śmieci w lasach to dość spory problem. Warto tutaj przytoczyć fakt, że w ubiegłym roku Lasy Państwowe na samo sprzątanie śmieci z obszarów leśnych wydały prawie 20 mln zł i wywiozły taką liczbę odpadów, która wypełniłaby 1000 wagonów kolejowych. Skąd aż tyle śmieci w lesie, który jest nie tylko wspólnym dobrem, ale przede wszystkim czyimś domem? Przede wszystkim jest to wina nas, ludzi. Czy łatwiej jest coś wyrzucić za siebie niż donieść to do konkretnego miejsca? Czy pusta butelka jest cięższa i zajmuje więcej miejsca niż pełna? Czy lepiej wywieźć do lasu stary i niepotrzebny przedmiot niż oddać go na złomowisko albo potrzebującym? Nie myślimy o tym, że taka drobna, nic nie znacząca butelka to wielkie zagrożenie. W słoneczne dni może ona stać się źródłem skupionej wiązki promieni słonecznych, które zainicjują ogień. Takie zarzewie ognia może przekształcić się w pożar całego lasu. A należy pamiętać, że 1 ha lasu potrzebuje 100 lat na pełne rozwinięcie się i tylko 100 minut, aby całkowicie spłonąć. Nie można zapomnieć o tym, że taka butelka to także zagrożenie dla drobnych zwierząt. Zostają one zwabione słodkim zapachem, w poszukiwaniu jego wchodzą do nieznanego im miejsca i, niestety, już tam zostają.

Przykładów takich szkodliwych wpływów śmieci na nasze wspólne dobro można przytaczać bez końca. Pamiętajmy, że o ile papier rozłoży się w ciągu 24 tygodni, to szkło potrzebuje na to aż 500 lat. Pomyślmy, czy naprawdę chcemy, aby po nas zostały jedynie góry śmieci i jakbyśmy się czuli, gdyby ktoś, bez pytania, wszedł do naszego domu i zostawił swoje śmieci. Zapamiętajmy – las nie należy do nas. Nie tylko las, lecz cały świat nie jest nasz. Mieszkają na nim także zwierzęta, a w przyszłości będą chciały korzystać z niego kolejne pokolenia, które przyjdą po nas. Od nas zależy w jakim stanie go zastaną…

Dlatego też, w ramach akcji #sprzątaMY do naszego nadleśnictwa zgłosiły się dwie grupy, które znajdują się na różnych etapach swojego życia. Pierwszą z nich byli emeryci i renciści ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie, którzy wiele widzieli i niosą ze sobą bagaż całego swojego życia. Dobrze oni znają problem śmieci w lasach i nie wyobrażają sobie, aby choć najmniejszy skrawek papieru znalazł się przez nich poza miejscem do tego wyznaczonym. Tak zostali oni nauczeni i wychowani w duchu zasady, że trzeba dbać nie tylko o swoje, ale przede wszystkim o nasze wspólne dobro. Drugą grupą uczestników byli uczniowie z Zespołu Szkół w Jedwabnie. Oni dopiero poznają świat i uczą się zasad panujących w nim. Są chętni na zdobywanie nowej wiedzy i chcą kształtować swoją postawę. To chyba najlepszy okres, aby nauczyć ich zasad zachowania się w lesie. Takiego naszego leśnego savoi-vire. Uczestnicy, nim rozpoczęli akcję sprzątania pobliskich lasów przeszli małe prelekcje. Poruszano na nich zagadnienie śmieci w polskich przepięknych lasach, opowiadano o akcji promocyjnej #sprzątaMY i przedstawiono plan działań. Po tej krótkiej lekcji, wyposażeniu w worki i rękawice, uczniowie wybrali się z Zdzisławem Sztejną na ścieżkę dydaktyczną „Dłużek”, natomiast emeryci i renciści wraz z Łukaszem Ruść obrali za cel wysprzątanie ścieżki rowerowej na trasie Dłużek – Jedwabno. 

Wszyscy uczestnicy zabrali się ochoczo do pracy i zebrali kilkanaście worków pełnych przeróżnych śmieci, poczynając od opakowań po cukierkach, kończąc na plastikowych butelkach. Wszyscy byli zdziwieni, ile śmieci można zebrać w przeciągu niecałych 2 godzin. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania od koordynatorów i zostali poproszeni o codzienne dbanie o nasze wspólne lasy.

A jak Ty możesz pomóc zachować porządek w lesie? To bardzo proste. Po pierwsze – nie śmieć! Jeżeli coś bierzesz ze sobą na spacer do lasu, czy to baton czy napój, opakowanie po nim zabierz ze sobą z powrotem lub wyrzuć w przeznaczonym do tego miejscu. Po drugie – sprzątaj! Lasy Państwowe organizują akcję #Zabierz5zLasu, która polega na zebraniu i wyniesieniu przynajmniej pięciu śmieci z lasu. Zbierz śmieci i pochwal się tym w Internecie. Może też kogoś do tego zmotywujesz? Kto wie. Więc bierzmy się do roboty i zadbajmy o nasze lasy! Dbajmy o nie, aby przyszłe pokolenia też mogły je podziwiać – bez śmieci.

Nadleśnictwo Jedwabno serdecznie dziękuje uczestnikom za udział w akcji #sprzątajMY. Mamy nadzieję, że miło spędziliście z nami ten dzień. Do zobaczenia niedługo!