Lista aktualności Lista aktualności

Las to czyjś dom

Las to nie tylko drzewa, rośliny i zwierzęta. To także czyiś dom, więc jesteśmy w nim gośćmi!

W czasie naszych letnich zajęć z edukacji leśnej, poruszamy wiele tematów związanych z naszym wspólnym dobrem jakim są polskie lasy. Opowiadamy o pracy leśnika, który nie tylko wycina drzewa, ale wykonuje także inne, często ważniejsze zadania niż pozyskiwanie surowca drzewnego. To on odpowiada za ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków roślin oraz zwierząt. To on wiesza budki lęgowe, aby nasi leśni ptasi przyjaciele mieli miejsca na założenie rodziny. To on chroni las przed szkodliwymi owadami monitorując zagrożenie z ich strony i zapobiegając ich rozprzestrzenianiu. To on pilnuje, aby las nie został zanieczyszczony przez niewłaściwie korzystających z niego odwiedzających, bo w końcu to dom dla wielu roślin i zwierząt. Można byłoby dalej wymieniać, z jakimi codziennymi sprawami mierzy się leśnik, dla którego las to nie tylko miejsce pracy, ale również skarb, który trzeba przekazać kolejnym pokoleniom. I tak, o ile wycina on drzewa, to robi to w jednym celu – aby odnowić las i sprawić, że nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą mogły spędzać swój czas w jeszcze o wiele piękniejszym miejscu. Dlatego tak ważna jest praca leśnika i warto o tym pamiętać.

Ale czy my, odwiedzający las, możemy jakoś pomóc leśnikom i dołożyć swoją małą cegiełkę do dbania i troski o naszą polską przyrodę? Co takiego możemy uczynić, aby zostać prawdziwymi miłośnikami przyrody, a w przyszłości być może stać się kolejnym pokoleniem leśników? Potrzeba tak niewiele, bo wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad, które przybliżane są podczas letnich spotkań z leśnikami, nie tylko w izbie edukacji leśnej, ale także i w lesie.

O tym wszystkim, z uczestnikami obozu harcerskiego w Bałdzkim Piecu, rozmawiali pracownicy Nadleśnictwa Jedwabno. Zajęcia poprowadzili podleśniczy Leśnictwa Butryny Marcin Kapała, Komendant Posterunku Straży Leśnej Mikołaj Jankowski oraz Specjalista Służby Leśnej ds. edukacji leśnej i turystyki Łukasz Ruść, przedstawiając najważniejsze zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego przebywania w lesie, o których warto zawsze pamiętać:

  1. nie śmiecimy w lesie – to duży problem nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla jego mieszkańców. Zwykła butelka może okazać się więzieniem dla drobnych owadów, a także przyczynić się do pożaru lasu. Skoro daliśmy radę przynieść ją ze sobą to po zużyciu będzie lżejsza, więc zabierzmy ją z powrotem. Na pewno gdzieś znajdziemy kosz na śmieci.
  2. zachowujemy ciszę w lesie – w końcu jesteśmy gośćmi w czyimś domu. I tak jak nie lubimy, gdy ktoś nam w nim hałasuje, to nie czyńmy tego innym. Zostawmy radia i przenośne głośniki w domu, a wsłuchajmy się w odgłosy lasu. Często jest to muzyka piękniejsza niż współczesne radiowe hity. Dzięki temu nie płoszymy zwierząt zwiększając szansę, aby je zaobserwować.
  3. nie wjeżdżamy pojazdami silnikowymi do lasu – oczywiście istnieją drogi udostępnione do ruchu publicznego czy dojazdy do ośrodków lub parkingów, z których możemy korzystać. W reszcie przypadków lepiej zamienić samochód na rower lub na własne nogi i poczuć prawdziwy zapach lasu.
  4. przestrzegamy zakazów wstępu – w lesie istnieją miejsca, do których nie mamy wstępu. Często są to ostoje zwierząt, miejsca gniazdowania chronionych ptaków czy uprawy, a więc kolejne pokolenie młodego lasu. W wyjątkowych sytuacjach Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe. Robi to dla Waszego bezpieczeństwa i w trosce o las.
  5. nie niszczymy lasu – nie mamy tutaj na myśli tylko roślin, ale także grzybów i urządzeń turystycznych. Las jest otwarty dla Was, możecie śmiało do niego wejść, ale prosimy zostawcie go takiego, jakiego zastaliście, a może i lepszego. Zabierzcie śmieci, dbajcie o miejsca odpoczynku i zbierajcie jedynie znane Wam owoce i grzyby. W końcu są one najzdrowsze, bo w lasach nie stosujemy żadnych oprysków. A te trujące – zostawcie dla mieszkańców lasu. Dla nich często to przysmak!

Jak widzicie, wystarczy tak niewiele, aby dbać o nasze wspólne dobro. Korzystajcie z niego, bo jest on dla Was. Pozwólcie także leśnikom wykonywać ich obowiązki, ponieważ ich głównym celem jest troska o las i zachowanie go dla przyszłych pokoleń. W końcu, jak powiedział Antoine de Saint-Exupéry: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.