Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek sójce!

Leśnik dba nie tylko o las, ale też pomaga bezbronnym zwierzętom.

Praca w siedzibie Nadleśnictwa Jedwabno to nie tylko praca biurowa (kontakt z odbiorcami drewna, koordynowanie prac gospodarczych czy chociażby opisywanie wydarzeń, w których bierzemy udział), ale także dość nietypowe zadania. Jedno z nich wydarzyło się właśnie dzisiaj.

Do kierownika Wyłuszczarni Nasion Pana Zdzisława Sztejny zgłosiły się zatroskane Panie z Gminnego Ośrodku Kultury w Jedwabnie. W rękach trzymały małe zawiniątko, z którego dobywało się płaczliwe wzywanie pomocy. Paczuszkę przejęto od Pań i postanowiono sprawdzić, co się w nim kryje. Delikatnie odsłaniano zawartość. Okazało się nią mała i przestraszona sójka. W skrzydło miała wbite własne pazurki i delikatnie krwawiła. Ratowniczki wspominały, że uderzyła w okno i upadła pod nim. Obawiały, że mogła nie przeżyć bliskiego spotkania z twardą tafla szkła. Okazało się, że jedynie się zraniła, ale nic poza tym jej nie dolegało.

Kierownik Wyłuszczarni postanowił pomóc rannemu ptaszkowi i bardzo skrupulatnie wyciągał wbite pazurki. Zachowywał przy tym ostrożność, choć pacjent nadleśnictwa niemiłosiernie płakał i podgryzał. Na szczęście odbyło się bez kolejnych rannych, a sójka została opatrzona. Chwilę odpoczęła i postanowiono ją wypuścić na wolność.

Tak była wdzięczna swojemu ratownikowi, że nie chciała się z nim rozstać. Złapała palec rękawiczki i nie miała zamiaru puścić. Lecz gdy poczuła wolność, odleciała na pobliski żywopłot i obserwowała z niego teren swoich pomocników.

Niestety, współczesne budownictwo stanowi wielkie zagrożenie dla wszelkiego ptactwa. Nie widząc tafli szkła ptaki zderzają się z szybą i często jest to dla nich śmiertelna przeszkoda. Dlatego, gdy usłyszycie pusty odgłos uderzania w szybę, sprawdźcie co się stało. Jak znajdziecie rannego ptaszka, to starajcie się mu pomóc. Zadzwońcie do weterynarza lub skontaktujcie się z miejscowym nadleśnictwem. Na pewno ktoś mu pomoże!

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie znajdują się dwa ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt:

  1. Ośrodek rehabilitacji ptaków drapieżnych w leśnictwie Dąbrówka - Nadleśnictwo Olsztyn
    Adres: Dąbrówka Wielka 29, 11-001 Dywity; Telefon: 89 513 03 91, 693 982 171
     
  2. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku - Nadleśnictwo Olsztynek
    Adres: Napromek 16, 14-123 Wygoda; Telefon: 89 645 82 41, 660 477 113

W razie znalezienia rannego zwierzaka, możecie się do nich zgłosić!