Lista aktualności Lista aktualności

Poznajemy okoliczne lasy i ich mieszkańców

Zajęcia z edukacji leśnej odbywają się nie tylko w izbach edukacyjnych, ale także i w lesie!

Najlepsze miejsce na zajęcia edukacji leśnej? To nie izba edukacji leśnej, czyli całorocznie funkcjonujące pomieszczenie edukacyjne w obiekcie zamkniętym z ekspozycją, lecz cały las! Bo gdzie indziej spotkamy masę roślin – i mówimy tutaj nie tylko o drzewach, ale także o roślinności runa leśnego. Kwiaty, paprocie, trawy, borówki, maliny i wiele innych roślin. Nie zapomnijmy także o owocach – bogatych darach naszych polskich lasów. Kto z nas nie zajadał się słodkimi jagodami (fachowo nazywanych borówką czarną), kwaśnymi malinami (mniejszymi niż te z sadu, ale znacznie smaczniejsze) czy też niepozornymi poziomkami (mniejszymi kuzynami truskawek)? Przecież w pomieszczeniu nie usłyszymy odgłosów lasu, prawda? Śpiew ptaków, skrzypienie drzew, szelest liści to ukojenie dla naszych zmęczonych hałasem uszu. To w nim ujrzymy pełen cudów świat zwierząt. Na swej drodze możemy spotkać żaby, ślimaki, owady, a czasami i większe zwierzęta, chociażby jelenie czy sarny. A nawet jak i ich nie napotkamy, to możemy spojrzeć pod swoje nogi i sprawdzić, czy ktoś przed nami nie szedł tymi szlakami. Może jakiś byk (samiec jelenia) lub kozioł (samiec sarny) przemieszczał się ze swoimi towarzyszami tymi samymi leśnymi duktami?

Dlatego też zajęcia edukacji leśnej organizujemy nie tylko w naszej izbie edukacyjnej, ale i w naszych pięknych oraz drogocennych lasach. Tak też było w dniu 12 lipca, gdy uczestnicy kolonii wybrali się na spotkanie z leśnym przewodnikiem w osobie Marcina Kapały, podleśniczego leśnictwa Butryny. Dzieci, oprócz poznania okolicznych lasów i ich mieszkańców, zapoznały się także z ciężką i odpowiedzialną pracą leśnika. Nauczyły się, że jego obowiązki to nie tylko odnawianie lasu, ale także troska o jego mieszkańców. Przedstawiono im także różne fazy rozwoju lasu, a także opowiedziano o zasadach leśnego survivalu. Nie zapomniano wspomnieć o zasadach bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania się w lesie – w końcu jest to dom dla wielu roślin i zwierząt, o który musimy wspólnie dbać. Dzieci wykazywały się wielką wiedzą o lesie, a ich zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Chętnie byśmy zostali z nimi dłużej, ale to był koniec ich wypoczynku na Mazurach, a przewodnika goniły obowiązki.

Jak widzicie, chętnie uczymy przyszłe pokolenia miłośników przyrody i w tym celu korzystamy nie tylko z obiektów edukacyjnych naszego nadleśnictwa, ale także i lasu – daru naszej matki natury. A gdzie lepiej uczyć o nim jak nie w głębi leśnych odstępów. Zapraszamy Was serdecznie do odwiedzania nas! Ale pamiętajcie, że w lesie zachowujemy ciszę i nie śmiecimy. W końcu jesteśmy gośćmi w czyimś domu!