Lista aktualności Lista aktualności

Wspomnienie Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej

Choć zespół jest młody, to zaczyna odnosić wielkie sukcesy!

Słońce powoli chowało się za wysokimi sosnami.
Jeszcze oświetlało swymi złotymi promieniami.
Wtem w każdym rogu pokotu pojawił się płomień.
Buchnął ogień, który przejął rolę słońca.
Każdy z myśliwych zna ten zwyczaj.
Dlatego też zdjęli swe czapki,
Aby oddać hołd zwierzynie.
Wtem odezwały się rogi.
Sygnaliści dawali znak na koniec polowania.
Muzyka płynąca poprzez las wstrzymała wszelki ruch.
Nie tylko myśliwi, ale i zwierzęta postanowiły oddać hołd.
Taka jest tradycja każdego polowania.
Oddać hołd im wszystkim!

Sygnalistka myśliwska stanowi nierozerwalny element każdego polowania, choć coraz częściej towarzyszy ona także innym wydarzeniom. Muzyka wydobywająca się z rogów myśliwskich posiada niezwykłe brzmienie i dodaje doniosłości każdej uroczystości. Często gości ona na stanowiskach promocyjnych Lasów Państwowych, a także staje się nieodłącznym elementem edukacji leśnej.

Dlatego też sygnalistyka myśliwska spaja ze sobą leśników i myśliwych. W końcu muzyka łączy, a szczególnie ta z bogatą historią i tradycjami. To właśnie zamiłowanie do muzyki myśliwskiej oraz pragnienie propagowania jej wśród społeczeństwa było powodem zawiązania się w 2018 roku Zespołu Sygnalistyki Myśliwskiej „Cietrzew” przy Nadleśnictwie Jedwabno. Nie jest on zbyt liczny, lecz w jego twórcach drzemie potencjał i zaangażowanie. Początkowo okazją do publicznego zaprezentowania umiejętności była oprawa muzyczna Regionalnej Wystawy Przyrodniczo-Łowieckiej organizowanej przez nasze nadleśnictwo. Widzowie byli zaskoczeni, gdy usłyszeli melodię rogów, a wydarzenie to nabrało powagi i klimatu. Kolejną szansą na pokazanie swych umiejętności był XV Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Zespół nie nastawiał się na sukcesy, jedynie chciał zaprezentować się braci sygnalistów i wymienić się doświadczeniami.

Lecz często tak bywa – na nic się nie nastawiasz, a jednak osiągasz sukces. I tak było w przypadku naszych sygnalistów! Cały okres nauki nie poszedł na marne! Dzięki swej ciężkiej pracy i umiejętnościom zajęli oni III miejsce w klasie C klasyfikacji regionalnej! Wszyscy byli zaskoczeni, bo w końcu są to debiutanci. Czyżby szczęście debiutanta? Myślimy, że nie, a za rok będą mieli okazję, aby to udowodnić.

Z tego miejsca chcielibyśmy pogratulować Panom: Ryszardowi Kuprewiczowi, Kamilowi Smorczewskiemu oraz Kamilowi Twarowskiemu wysokiego miejsca w konkursie i podziękować za godne reprezentowanie Nadleśnictwa Jedwabno. Wierzymy, że to początek dalszych sukcesów naszych dzielnych „Cietrzewi”!