Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa Przyrodniczo - Łowiecka 2014

15 marca około 400 osób skorzystało z zaproszenia na VII Regionalną Wystawę Przyrodniczo-Łowiecką.

Organizatorami Wystawy były Nadleśnictwo Jedwabno i Okręgowy Zarząd PZŁ w Olsztynie. Tego dnia  odbyła się również wycena trofeów łowieckich, wyłącznie poroży jeleni, zdobytych w sezonie 2013/2014 na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Podobnie jak w latach ubiegłych ocenie poddano wieńce byków jeleni z terenów Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej. Do wyceny przystąpiło tym razem 15 kół łowieckich z imponującą liczbą 107 wieńców. Nad wyceną pracowały dwie komisje. Ocenę prawidłową uzyskało 97 wieńców, nieprawidłową osiem i rażąco nieprawidłową dwa. Najcięższe, najstarsze i najciekawsze wieńce przedstawione do oceny wzięły udział w konkursie, a zwycięskie trofea zostały zaprezentowane na wystawie. Jak się okazało najcięższe poroże pozyskane w sezonie łowieckim 2013/2014 ważyło 7,86 kg a pozyskał je Leszek Chełstowski z KŁ „Warmia" z Wielbarka, natomiast najciekawszym wieńcem, selekcyjnym dwunastakiem nieregularnym jednostronnie koronnym z widlicą na jednej tyce mógł się pochwalić Leszek Semaniuk z KŁ „Dziczy Jar" Warszawa. Najstarsze poroże zgłosił do konkursu Michał Purzycki z Warszawskiego KŁ „Cytadela". Pochodziło ono od byka w wieku ponad 12 lat.

Kordelas dla emerytowanego leśniczego

Koniec wyceny był jednocześnie sygnałem do oficjalnego otwarcia VII Regionalnej Wystawy Przyrodniczo-Łowieckiej. Podczas oficjalnych wystąpień Dyrektor RDLP w Olsztynie wręczył wieloletniemu byłemu leśniczemu Nadleśnictwa Jedwabno, przebywającemu od kilku lat na emeryturze, Panu Jerzemu Miścierewiczowi Kordelas Leśnika Polskiego. To wyróżnienie przyznawane za wieloletnią pracą oraz szczególne zasługi dla rozwoju polskich lasów. Po uroczystym powitaniu gości gospodarz wystawy Nadleśniczy Marek Trędowski zaprosił wszystkich zwiedzających do sali wystawowej, gdzie zgromadzono setki niezwykłych, unikalnych trofeów w tym rekordowe poroża jeleni, danieli, najpiękniejsze zrzuty łosi czy też oręża dzików. Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie pomógł w zgromadzeniu wszystkich ponad siedmiokilogramowych wieńców z całego regionu Warmii i Mazur".

Pokaz gotowania

Dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych, cieszyła się „bajkowa remiza leśna" oraz mini ekspozycja „zwierzęta naszych lasów". Z myślą o uczniach okolicznych szkół, Nadleśnictwo Jedwabno przygotowało ścieżkę edukacyjną „Ślady i Tropy zwierząt leśnych", gdzie można było obejrzeć takie ciekawostki jak kuźnię dzięcioła, żeremie bobra czy babrzysko dzika. Jedną z atrakcji wystawy w Jedwabnie był pokaz kuchni myśliwskiej w wykonaniu podróżnika i dziennikarza, miłośnika łowów Wojtka Charewicza. Na oczach zgromadzonej publiczności Pan Wojtek przygotował białą kiełbaskę, stek oraz tatara z jelenia. Tym co przygotował częstował wszystkich chętnych, których nie brakowało. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły również się pokazy starych motocykli oraz jazdy próbne najnowszymi modelami Forda. Nad oprawą muzyczną całej imprezy czuwał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać". Organizatorami imprezy byli Nadleśnictwo Jedwabno, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Zarząd Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie. Dzięki zaangażowaniu i niemałej pomocy ze strony miejscowych kół łowieckich oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem pomimo niespodzianek jakie sprawiła organizatorom kapryśna marcowa pogody.