Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 3 rezerwaty przyrody podlegające ochronie częściowej. Posiadają one aktualne plany ochrony rezerwatu, które obowiązują do października 2021 roku.

 

Rezerwat leśny  „Dęby Napiwodzkie"

utworzony został dnia 11 maja 1989r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 17 poz. 120.

Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zbiorowisk o charakterze naturalnym - grądu, łęgu olchowego i boru mieszanego występujących na wale ozowym.

Głównym przedmiotem ochrony są naturalne fitocenozy oraz wiele starych pomnikowych dębów.

Rezerwat „Dęby Napiwodzkie" położony jest w całości w województwie warmińsko–mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno (w pobliżu szosy asfaltowej Jedwabno–Nidzica, między wsią Kot a Nowe Borowe), w Leśnictwie Nowy Las. Łączna powierzchnia wynosi 37, 11 ha. Bardzo istotną wartość rezerwatu stanowią liczne pomnikowe 300 – 350 letnie dęby i ok. 200 letnie sosny. Mimo niewielkiej powierzchni rezerwatu występuje w nim 13 gatunków drzew i 9 gatunków krzewów.

Wał ozowy  w Rezerwacie Dęby Napiwodzkie


Rezerwat  faunistyczny „Małga"

utworzony dnia 9 października 1991r. na podstawie Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych MP Nr 38 poz. 273, §12.

Celem ochrony jest zachowanie noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc gniazdowania, żerowania i tokowania kilku rzadkich gatunków ptaków.

Głównym przedmiotem ochrony jest zamieszkująca rezerwat fauna, a zwłaszcza bogata ornitofauna.

Rezerwat „Małga" położony jest w całości w województwie warmińsko – mazurskim, powiat Szczytno, gmina Jedwabno, w Leśnictwie Dębowiec oraz w Leśnictwie Uścianek o łącznej powierzchni 164,26 ha w tym 140,87 ha zajmują bagna.

Pozostałości wieży kościelnej w byłej miejscowości Małga na granicy Rezerwatu Przyrody Małga